purpura, woda uspokaja

purpura, woda uspokaja
fot. Salman Arif Khan

Rowerem po górach

dokąd pojechać?
w tle klasztor w Tyńcu
Czas w górach można też wykorzystać na wycieczki rowerowe. Tak rekreacyjnie można zjechać kawałek Podhala. Z Białki Tatrzańskiej w kierunku Nowego Targu jest w dół, w kierunku Zakopanego - w górę. No i jak to w górach. Trzeba być przygotowanym na jazdę raz pod górę, raz w dół.

Poniżej kilka moich propozycji. Zaczynam w Białce i do Białki wracam. Mniejsze lub większe kółko. Można zacząć w dowolnym miejscu. Białka ma tę zaletę, że powrót jest prawie zawsze z górki. Dla zmęczonego rowerzysty jest to dobra wiadomość.

Staram się też podać przybliżoną liczbę kilometrów. Nie wiem, jak to jest, że wskazania map i licznika zawsze się różnią. Ale czasami zakręci się jakieś dodatkowe kółko, gdzieś trzeba lekko zboczyć i od razu kilometrów więcej.

Trasy przejeżdżałem na rowerze mtb.

poza trasą. w tle narciarze

Łatwiej podjechać (chociaż ja mam szosową kasetę z tyłu) i stabilniej się zjeżdża. Pewniej czuję się na dwucalowych kołach mknąc 60-70 w dół. Ku zaskoczeniu, drogi raczej dobre. Ale mając rower mtb nie boję się zjechać poza asfalt, co czasami się zdarza.

Niestety rowerem nie można wjechać do TPNu. Te trasy są całkowicie niedostępne dla rowerzysty. Nawet uważnego i spokojnego. Pozostają tylko wycieczki piesze, jak do Morskiego Oka. Szkoda.

1. Białka T.-Niedzica-Frydman-Krempachy-Białka ca 45 km

Zawsze chciałem podjechać do Niedzicy, by zobaczyć zalew, zamek i generalnie Pieniny. Jakoś te góry omijałem dotychczas w swoich eskapadach. Będąc w Białce można to nadrobić.

...

2. Białka T.-Nowa Biała (Przełom Białki)-Białka T. ca 10 km

Postanowiłem zbadać sprawę dojścia do rzeki Białki w okolicach jej przełomu. Od Białki Tatrzańskiej droga jest prosta.

...

3. Białka T.-Jurgów-Brzegi-Bukowina-Białka T. ca 25 km

Przy okazji pobytu w Jurgowie (wizyta fryzjerska) zatoczyłem niewielkie kółko jak powyżej.

...

4. Białka T.-Groń-Gliczarów Górny-Biały Dunajec-Poronin-Bukowina-Białka T. ca 45 km

Kolejna ciekawa trasa. Mimo wielu pobytów w Białce Tatrzańskiej okolice za Kotelnicą znane są słabo.

...

5. Białka T. - Jurgów - Javorina - Łysa Polana - Cyrhla - Białka T ca 45 km

Plan był taki, by podjechać pod Cyrhlę. Nie wiem jednak dlaczego chciałem to zrobić od Łysej Polany. Mogłem więc najpierw podjechać od strony Bukowiny i zjechać w dół do Łysej Polany i wrócić. Mogłem też pojechać na około. Od strony Jurgowa i dalej przez Javorinę po słowackiej stronie do Łysej Polany.

...

6. Białka T. - Bukowina - Gliczarów - Poronin - Ząb - Gubałówka - Zakopane itp. ca 60 km


Wybrałem się trochę bez celu. Tak na prawdę, to chciałem najpierw wjechać na Rusiński Wierch, a potem zbadać drogę z Gliczarowa w dół koło kościoła.

...

7. Białka T. - Cyrhla - Zakopane - Kościelisko - Czarny Dunajec - Szaflary - ... ca. 90 km

Celem jest podjazd z Białki przez Bukowinę na Cyrhlę. Zakopane jest pretekstem. Już kilkakrotnie podjeżdżałem w okolicy, ale ani razu do końca i od strony Bukowiny.

...

8. Białka T. - Czarna Góra - Rzepiska - Dursztyn - Białka T. ca. 40 km

Zaplanowałem dzień odpoczynku. Po ostatnich podjazdach byłem lekko zmęczony. Plan planem, a wyszło jak zawsze. Kilometrów mało, jednak ich jakość trochę inna. Nagrodą piękne widoki. W kilku miejscach byłem po raz pierwszy i w zasadzie doszedłem do wniosku, że do tej pory nic nie widziałem na Podhalu/Spiszu.

...

9. Białka T - Niedzica - Czerwony Klasztor - Szczawnica - Czorsztyn - ca 85+25 km

Planowałem wycieczkę w kierunku Szczawnicy. Nie wiedziałem do końca, jak pojechać.

...


Białka Tatrzańska, marzec 2014


Następne trasy w stałym przygotowaniu. A jest gdzie jeździć.